Egy hét alatt már másodszor ostromolták meg az iraki parlamentet
Muktada al-Szadrt ábrázoló zászlót lenget a radikális iraki síita hitszónok híveinek egyike a bagdadi parlamentben 2022. július 30-án, miután az Irán által támogatott síita pártok és szövetségeseik miniszterelnök-jelöltje miatt tiltakozva egy héten belül másodszor behatoltak az épületbe. MTI/EPA/Ahmed Dzsalil
A tüntetők ismét elfoglalták az iraki parlamentet, hogy demonstrálják a Muktada al-Szadr befolyásos síita vezető melletti kiállásukat.
A szombati tüntetésre pár nappal azután került sor, hogy a tömeg szerdán már egyszer megrohamozta a törvényhozó testület épületét, ami miatt fel kellett függeszteni a miniszterelnök-jelölési ülést.
Akkor az al-Szadrt és mozgalmát, a Szadrist támogatók ezrei ledöntötték a betonkorlátokat, és behatoltak a kormányhivataloknak és külképviseleteknek otthont adó zöld zónába, majd betörtek magába a parlamentbe is.
Hasonló megmozdulás történ ez alkalommal is. Az események során az Egészségügyi Minisztérium szerint legalább 125 ember – 100 civil és a biztonsági erők 25 tagja – megsebesült.
Al-Szadr hívei köveket dobáltak, a rendőrök pedig könnygázt és kábítógránátokat vetettek be.
„Egy korrupciótól mentes kormányt akarunk…ez az emberek követelése” – mondta egy tüntető, Abu Foad a Reuters hírügynökségnek az el-Szadr fényképét, nemzeti zászlókat és plakátokat hordozó tömeg sűrűjében.
Musztafa al-Kadhimi miniszterelnök médiairodája közleményt adott ki, amelyben felszólította a biztonsági erőket, hogy garantálják az állami intézmények biztonságát.
Az Al Jazeera jelentése szerint al-Szadr támogatói „most már teljes ellenőrzés alatt tartják a parlamentet”.
„A mostani megmozdulás a tüntetők szerint más lesz – addig nem terveznek távozni, amíg a követeléseiket nem teljesítik.”
A demonstrálók ellenzik Mohammed Shia al-Szudáni, egykori miniszter és volt tartományi kormányzó jelölését.
A tervek szerint szombaton szavaztak volna al-Szudáni miniszterelnöki posztra való kinevezéséről, de az ülést a szerdai események után felfüggesztették.
Sokan korrupcióval, valamint azzal vádolják a politikust, hogy a korábbi miniszterelnökségének két ciklusa alatt tönkretette az országot.
Al-Szadr politikai közössége érte el a legjobb eredményt az októberi választásokon, ám messze elmaradt a parlamenti többségtől.
Tíz hónap elteltével sincs elmozdulás a holtpontról az új kormány megalakítása ügyében – ez a leghosszabb válságos időszak az Egyesült Államok 2003-as inváziója óta, ami helyreállította a politikai rendet az olajban gazdag országban.
A politikai pártok közül egy sem érte el az elnökválasztáshoz szükséges kétharmados többséget – ez egy fontos lépés a miniszterelnök megválasztása előtt. A megállapodás szerint a miniszterelnöki posztot egy iraki síita vezetőnek kell kapnia.

Érdemes elolvasniKína boríthatja Amerika közel-keleti terveit?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni